מרחב עבודה דיגיטלי? העובדים הצעירים שלכם עושים את זה כבר שנים

התוכן בעמוד זה מתורגם גם ל -

מסתבר שלא באמת הגדרתם מדיניות עבודה היברידית ומרגישים את זה בתוצאות שלכם.

רובנו התגלגלנו לעבודה היברידית בלי באמת לתכנן או אפילו להתכוון. בעצם, חזרנו משנות הקורונה של הריחוק החברתי לעבודה משולבת, במשרדים ומהבית. ומה שנוצר לא התבסס ברוב המקרים על החלטות מסודרות ויצר סביבת עבודה לא אופטימלית שלא נותנת לעובדים, למנהלים ולהנהלה את הכלים להצלחה. ואם זה לא מספיק, מסביבנו עדיין מתנהל הוויכוח הפומבי בין הנהלות ועובדים אם וכמה נכון ומותר לעבוד מהמשרדים או מרחוק. ורבים רבים פשוט ממתינים מהצד עד שהאבק ישקע כדי ליישם בארגון את צורת העבודה שתנצח.

אבל ההיברידי של היום – חלוקה בין ימי בית ומשרד – הוא בסך הכל שלב בדרך לצורת עבודה חדשה. והדיון סביב כמה ימי עבודה לחייב את העובדים להגיע למשרד מפריע לכם לנהל את השיחה החשובה באמת על השינוי, וההזדמנות, במרחב העבודה החדש שמתהווה עכשיו.  

יותר קל להבין עד כמה הדיון הזה שולי אם מסתכלים על זה במבט מהעתיד. אז תקפצו איתי רגע ל 2030, אז מרחב העבודה לא יהיה דומה בכלל למה שאנחנו מגדירים היום עבודה היברידית. הוא יהיה רשת משרדים, שמורכבת ממקומות פיזים, וירטואלים, על פי דרישה בכל זמן ובכל מקום. ועבודה בעולם ההוא כבר לא תהיה מקום שאנחנו הולכים אליו, אלא משהו שאנחנו עושים.

בקצה האחד של מרחב העבודה עדיין נמצא את בנייני המשרדים, שימשיכו לספק פתרון לעבודה שצריך לעשות באותו זמן ומקום ואולי גם מצפן לתרבות, ערכים, מטרות וייעוד. אבל ארגון לא יוכל להתקיים רק דרך המבנים הפיזיים. לכן בקצה השני של מרחב העבודה נמצא את המרחב הדיגיטלי, המשרד שברשת. עם התפתחות הטכנולוגיה המשרד שברשת יאפשר לנו לעבוד יחד בלי להיות בו זמנית באותו מקום, לפעמים אפילו לא באותו זמן. חלקו כבר מוכר לנו, כמו למשל הכלים לפגישות הוידיאו שנותנות לנו תחושה של נוכחות אבל עדיין דורשות תכנון ותשומת לב כדי להיות אפקטיביות. גם מסמך ברשת הוא סוג של "מקום" שבו אנשים שונים יכולים לבקר כדי לעבוד בזמנים שונים.

אבל במבט מהעתיד כל הסימנים מראים שהמרחב הדיגיטלי של העבודה יתרחב ויכלול כלים שאנחנו עדיין לא מכירים, או לפחות לא משתמשים בהם ביום יום. אלה כלים שיאפשרו לנו לחוות יותר טוב את ה"ביחד", לערב יותר חושים ולהגביר את האפקטיביות של שיתופי הפעולה בלי להיות בו זמנית באותו זמן ומקום. הצעירים בארגון שלכם מכירים צורות עבודה כאלה מעולמות משחקי המחשב השיתופיים שם הם יוצרים עולמות, לובשים זהויות, אוספים יכולות, מפתחים מערכות יחסים, בונים קבוצות וקואליציות ובאופן בלתי מודע מכינים את עצמם לעבודה במרחב הדיגיטלי.

בין שני הקצוות האלה, המשרד והדיגיטל, נמצאים המרחבים המשותפים, סוג של מקום שהוא "15 דקות מהבית" עדיין מקום אבל כזה שאנשים שונים משתמשים בו בזמנים שונים. ובטווח הזה נמצא גם המשרד שבבית, שמאפשר לפזר את העבודה אחרת על פני היום והשבוע, לשלב אחרת את העבודה בחיים ואת החיים בעבודה. פתרונות אלה, של מקומות פיזיים לעבודה מחוץ למשרדים, מאפשרים לנו להיות במקומות שונים בזמנים שונים ומגבירים את העבודה הא-סינכרונית, זו שאנחנו עושים עם עצמנו מבלי להיות תלויים בנוכחות עם אחרים באותו זמן ומרחב. וגם הם דורשים כלים, ניהול ידע, תהליכים והכשרות שמתפתחים ממש בימים אלה מתוך ההבנה שפגישות, כלי העבודה של העידן שנגמר, הן כבר לא ניצול יעיל של ה "ביחד" שלנו.  

במבט מהעתיד, מדיניות לעבודה היברידית צריכה להכין אותנו לעבודה הזו על פני כל המרחב. לאפשר לנו לעבוד, לשתף פעולה, לתאם, לנהל, ליצור, לפתח. ולא לבקש מאיתנו להגיע למשרד כדי להשיג את כל אלה.

הכל בכל מקום, כל הזמן

כי המשרד הישן מת. ואיתו גם הארגון הישן.

המשרדים המסורתיים, על קירותיהם והריהוט שלהם ייצגו את הארגון שרצה וודאות. הם היו קווי ייצור לעובדי ידע, שיקפו את ההיררכיה והריכוזיות. במרחב העבודה העתידי העבודה תתרחש על פני כל המרחב כל הזמן וכל ניסיון למרכז משאבים ולשלוט בתהליכים והחלטות יתנפץ אל מול הגמישות של הרשת וההפתעות של המציאות. ואת ה "ביחד" החשוב כלכך צריך ללמוד לייצר בכל מרחב העבודה החדש, ללמוד לעבוד ולתת את התחושה שאנחנו "שם" בלי קשר לזמן ומקום. כי עבודה היברידית היא סוג של עבודה רשתית שמחייבת אותנו להתמודד עם פחות וודאות ויותר גמישות.

וגמישות היא אבדן שליטה. בגלל  זה היא מפחידה אותנו כלכך. אנחנו רגילים לנסות ולשלוט בתהליכים של העבודה, מתמקדים בנוכחות, בפגישות, במצגות, במסמכים. אבל זו לא באמת העבודה. זו העבודה על העבודה. ביום שנדע למדוד, לנהל ולמקסם את העבודה עצמה, זו שבשבילה אנחנו קיימים, נדע שאנחנו מתמקדים בדברים הנכונים. כי הסיפור האמיתי לא נמצא בטכנולוגיה. היא אמנם חשובה כדי להפוך את מרחב העבודה החדש לאפקטיבי באמת. אבל מה שהכי חשוב זה דווקא לדעת לבנות ולנהל את האמון. אי אפשר בלעדיו כי יותר ויותר מהעבודה במרחב הזה תעשה בלי נוכחות באותו זמן ומקום.

בגלל זה אנחנו לא יכולים לגשת למדיניות עבודה היברידית רק בגלל שהעובדים לא מוכנים לחזור למשרדים וקשה לגייס אנשים בלי לאפשר את הגמישות. כי הגישה הזו לא מכריחה אתכם להתמודד עם מדידה של העבודה עצמה ועם סוגיות האמון שמפריעות לכם לייצר יותר גמישות. אבל אם אתם מבינים שאתם צועדים לכיוון אותו עתיד לא רחוק, שבו תעבדו על פני רצף פתרונות העבודה האלה, בין בניינים, מקומות שיתופיים, בתים וכלים דיגיטליים, הרי שהסיבה ליישם מדיניות לעבודה היברידית איננה "כי העובדים רוצים". אלא מתוך הבנה שהיברידי זו לא צורת עבודה. זה מנעד המקומות שנעבוד בהם כולנו. ולכן אתם צריכים ללמוד, כעובדים וגם כמנהלים, להתנהל בתוך המנעד הזה.

בהחלט כדאי לכם לנהל עכשיו שיחה רצינית על מדיניות כוללת לעבודה היברידית. אבל תעשו לעצמכם טובה ותפסיקו לדבר על המרחבים הזמניים של העבודה – המשרד והבית. מדיניות כוללת לעבודה היברידית תכריח אתכם לשאול את השאלות, לבחון את האפשרויות, לקבל החלטות ואז לתקשר אותן כך שכולם ידעו איך זה צריך לעבוד. היא מגדירה איך מתנהלת העבודה, איך מתקשרים, באילו כלים, מה דרישות הזמינות, מה עושים ביחד ומה לא. והיא גם הזדמנות לבחון מחדש משאבים ועלויות סביב המשרד, המשרד שבבית, תנאים והטבות שאולי כבר לא מתאימים ואחרים שכדי לייצר. הגדרות מחודשות סביב גיוס אנשים וכמובן הכשרות – לעובדים ולמנהלים – כדי שנלמד ונתרגל איך עושים את זה נכון. ונטעה, ונתקן, ונדייק.

החדשות הטובות, המדיניות הזו שאתם יוצרים עכשיו לא חקוקה באבן. ככל שתלמדו, וממילא ככל שאתם והסביבה ישתנו, גם המדיניות הזו, כמו גם אחרות בארגון, ישתנו. אבל עצם השיח, העדכון והשינוי מבטיח שתמשיכו לנוע על הציר של עבודה היברידית למקום שנכון עבורכם. ותהיו מוכנים לעתיד שיגיע. אולי אפילו תעצבו אותו.

לינק לטור בדה מרקר 03.05.2023

תגובה אחת

large-AX1A2125-2
נירית כהן

אני נירית כהן ובעשור האחרון אני מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך.

חיפוש
המומלצים
הרשמה לבלוג
כדי שתישארו מעודכנים

למנהלים. לעובדים. לקריירה.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אותך היום?
למנהלים: להכין את המנהלים, התהליכים והארגון לארגון העתידי
לעובדים: כלים לפיתוח, חיבור ושימור עובדים בנורמלי החדש
למרכזי קריירה: תכנים לפיתוח וניהול קריירה למרכזים ועמותות שעוסקות בקריירה
לקריירה שלך: מפה וכלים לחיפוש עבודה, ניהול ושינוי בקריירה שלך
Web_Icon_2

למנהלים

Web_Icon_1

לעובדים

Web_Icon_3

למרכזי קריירה

לקריירה שלך

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לניוזלטר השבועי