איך להשתלב במקצועות הלא טכנולוגיים בהייטק?

גם בלי משבר בשוק העבודה, משרה בהייטק נחשבת לדבר נחשק. המשכורות גבוהות, כמעט פי שניים וחצי מהשכר הממוצע במשק, המשרדים מעוצבים, האירועים נוצצים והאקזיט קוסם. אם אתם מגיעים מעולמות הטכנולוגיה הדרך למשרה כזו קלה יותר, יחסית, אבל מה עם אלה שלא? יש כאלו, אבל עדיין לא הרבה. ב-2012 היה יחס של 1:1 בין אנשי הפיתוח וההנדסה לבין שאר העובדים בתחומים כמו מכירות, כספים, משאבי אנוש וכדומה. היום היחס הזה דומה יותר ל-2:1, כך שרק שליש מהמשרות לא טכנולוגיות.

איפה מוצאים את המשרות האלה, איך מגיעים אליהן? הפודקאסט "הייטק בפקקים" מציג את הסיפור שמאחורי המשרות בתעשיית ההיי-טק שלא דורשות הכשרה טכנולוגית.

ד"ר אורן צוקרמן, ראש התכנית לתואר שני באינטראקציית אדם מכונה במרכז הבינתחומי, אומר שכדי להיות בהייטק צריך לא רק לא לפחד מטכנולוגיה, חדשנות ושינויים – צריך לאהוב אותם. האמירה הזו לא תיאורטית, שמענו דברים דומים גם מאנשים שעשו את המעבר הזה. לא חייבים לדעת לכתוב קוד, אבל אי אפשר רק לדקלם את המילים. צריך לרצות לקרוא, ללמוד, להבין את המונחים, המגמות, הטכנולוגיות, לקרוא את המדורים, לעקוב אחרי פודקאסטים ובלוגים מובילים, להתעניין וגם להתרגש.

בפודקאסט השתתפו גם איתי מנור, איש מכירות בסייסנס, שעוסקת בפתרונות בינה עסקית, ואלון אסקרוב, מנהל תוכן בפלייסטודיוס שמפתחת משחקי רילטיים למובייל, שסיפרו איך הגיעו לתפקידים האלה וגיל קרת, מנכ"ל ומייסד קרת ברוקס, שעושה מיקור חוץ (אאוטסורסינג) לתפקידי CFO.

עוד סיפור משותף לכולם הוא היכולת להיות קצת יזמים גם באופן שבו מנהלים את הקריירה – יוצאים לפגוש אנשים, לחפש את הקבוצות, במציאות וברשתות, שם נמצאים אלה שרוצים לעבוד איתם, להבין את תחומי העיסוק, ללמוד את המונחים, את העשייה, להשלים חוסרים. ואת כל זה לעשות פרואקטיבית, כי זה מה שמניע את התעשייה הזו, יזמות.

נעמי קריגר כרמי, סמנכ"לית ומנהלת הזירה החברתית ברשות החדשנות, מדברת על העיסוקים החדשים בתחום מדע הנתונים, כל מי שיודע לספר סיפור ממידע ולתת תשובות לשאלות שאפילו לא ידענו לשאול.

הקצב בהייטק גבוה, מוכתב על ידי קצב השינויים של הטכנולוגיה שיוצרת עולמות חדשים. בתהליך הזה נוצרים צרכים שאין להם שם, משרות שאין מערכת השכלה והכשרה פורמלית שמזינה אותן. בתפר הזה, במקום לחפש אנשים עם ניסיון קודם בדיוק בעשייה מסוימת, יש כבר מקומות שבהם מסתכלים אחרת על הזהות המקצועית שלכם. ובמקום להגדיר אותה דרך קורות החיים של השכלה וניסיון, מחפשים ללמוד את מה שהניסיון וההכשרה וגם ההתנהלות שלכם מראים היכולות והפוטנציאל שלכם להביא את הערך שצריך לתפקיד.

אז אם זה הכיוון שלכם, קחו יוזמה, למדו ללמוד וצאו לחפש, לא רק את מה שאתם לא יודעים, גם את מה שאתם לא יודעים שאתם לא יודעים כי שם אתם עשויים לגלות את המקומות שגם מעניינים אתכם, וגם מתאימים בדיוק למה שאתם יודעים לעשות, גם אם קראתם לזה קודם בשם אחר.

 

בהצלחה!

large-AX1A2125-2
נירית כהן

אני נירית כהן ובעשור האחרון אני מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך.

חיפוש
המומלצים
הרשמה לבלוג
כדי שתישארו מעודכנים

למנהלים. לעובדים. לקריירה.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אותך היום?
למנהלים: להכין את המנהלים, התהליכים והארגון לארגון העתידי
לעובדים: כלים לפיתוח, חיבור ושימור עובדים בנורמלי החדש
למרכזי קריירה: תכנים לפיתוח וניהול קריירה למרכזים ועמותות שעוסקות בקריירה
לקריירה שלך: מפה וכלים לחיפוש עבודה, ניהול ושינוי בקריירה שלך
Web_Icon_2

למנהלים

Web_Icon_1

לעובדים

Web_Icon_3

למרכזי קריירה

לקריירה שלך

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לניוזלטר השבועי