חושבים שאין לכם ניסיון? תחשבו שוב

במודעות דרושים רבות אפשר למצוא את הדרישה הזו: דרוש ניסיון קודם. אבל בתקופה הזו ההגדרה של ניסיון משתנה. היכולת להבין את הניסיון הקודם שלנו ולהתאים אותו למה שמחפשים, גם אם קוראים לזה היום בשם אחר. בעידן הזה, של מקצועות משתנים, פעמים רבות הניסיון הקודם הרלוונטי שלנו יכול להופיע בתור ניסיון ביכולת מסויימת, בתעשייה, בתעסוקה באופן כללי, ולא רק בתפקיד ומקצוע ספציפי.

את השיעור הזה למדתי לפני שנים רבות מחבר שהלך ללמוד קאוצ'ינג. בסוף הקורס השיח המרכזי בקרב הבוגרים עסק בקושי להשיג את הלקוחות הראשונים מאחר ואין להם ניסיון. למה אין ניסיון? שאל החבר שלי. כבר שנים, כעמית, כמנהל, אני עושה קאוצ'ינג לעמיתים שלי, למנהלים שלי, לעובדים שלי. יש לי מעל עשור ניסיון בקאוצ'ינג, עכשיו רק השלמתי עוד כלים שיעזרו לי להתפתח בתחום…

לכולם יש ניסיון. ובתוכו ניסיון רלוונטי לעבודה שמישהו מחפש. רק צריך להסתכל מחדש על ההגדרה של מה זה ניסיון.

מניתוח של משרות דרושים בארה"ב חברת Burning Glass טוענת שרק כרבע מהמשרות דורשות ניסיון קודם של מעל 3 שנים, מספר שירד מ 30% כתגובה למחסור באנשים. אבל הסיפור האמתי נמצא בשאלה של מה מוגדר ניסיון קודם. אם פעם זה היה ניסיון בתחום, במקצוע, הרי שהיום בעולם שבו מקצועות משתנים, ניסיון קודם יכול להגיע מעשייה שמפתחת מיומנויות רלוונטיות ולא בהכרח בסיס ידע בתחום עצמו.

להגדיר מחדש מה זה ניסיון

לסטודנט שנדמה לו שהוא מחפש משרה בלי ניסיון יש ניסיון קודם שמראה על יכולות ובטח על פוטנציאל. מאיפה? מהשירות הצבאי, ממועצת תלמידים, מהפעילות בתנועת נוער, מחוגים, התנדבות, העבודה כשמרתף או מלצרות וכל פעילות אחרת שעשיתם מאז שאתם זוכרים את עצמכם. תעצרו לחשוב על השירות הצבאי שלכם, לדוגמא. למדתם תחום עיסוק, קיבלתם אחריות, אולי אפילו על אנשים ותקציבים ובטח על משימה. למדתם לעבוד עם אנשים, צוות, בתוך מסגרת, להתמודד עם אתגרים, הרבה פעמים בלי שהיו לכם תשובות ברורות והייתם צריכים לעשות את מה שנכון על פי הבנתכם. כל אלה יכולות חשובות מאד לעולם העבודה המשתנה, זה שבו התשובות לא קיימות, לפעמים אפילו לא השאלות.

מהצד השני יגידו אלה עם עשרות שנות ניסיון שדווקא להם קשה היום למצוא עבודה, אולי בגלל ששנות ניסיון ארוכות מזוהות עם חוסר גמישות ואולי יכולות לא מעודכנות ולא רלוונטיות. אבל גם אם בסיס הידע לא מעודכן, בסיס ידע אפשר לעדכן, ולאנשים עם שנות ניסיון רבות יש ניסיון בעבודה בארגונים, בצוותים, בתרבות, בניהול זמן ושינויים, אולי גם אנשים. גם אם הניסיון הזה נרכש בתפקיד אחר, אולי אפילו במקצוע אחר.

בעצם, המטבע הנסחר בעולם העבודה החדש הוא לא מקצועות אלא יכולות.

יותר מידי פעמים מבט אל עתיד עולם העבודה מתמקד בשינויים בתעשיות או במקצועות על פני זמן ובשיח על היכולת שלנו לעדכן את בסיסי הידע המתיישנים. אכן, חשוב לנו להבין את המקצועות המשתנים ואיך אנחנו יכולים להישאר רלוונטיים בתחום העיסוק שלנו תוך דגש על עדכון יכולות, ידע, כלים ומיומנויות. אבל השינויים המהירים במקצועות ובתעשיות לא מאפשרים לנו לכוון את הקריירה למקצוע או תעשייה שכן אנחנו ממילא נעבוד בתפקידים ומקצועות ששמותיהם ישתנו על פני זמן, בתעשיות שונות, כנראה גם בצורות עבודה שונות.

לינקדאין מפרסמת כל שנה את התפקידים הצומחים ביותר ברשת וכבר כמה שנים שהתפקידים המופיעים שם לא היו קיימים חמש שנים קודם לכן. אבל יש כאן עוד משהו מעניין וזו התנועה המתמשכת מעבודה עם הידיים, דרך עבודה מבוססת ידע לעולמות חדשים בהם העבודה משלבת לא רק ידע אלא גם יכולות רכות כולל יצירתיות, יכולת עבודת צוות ורתימת אנשים, גמישות, ניהול זמן וניהול עצמי.

פעמים רבות, כשאנחנו חושבים על הפער בין מי שמחפש עבודה ומי שמחפש עובדים, נדמה לנו שהשווקים החמים נמצאים במקצועות הטכנולוגיה, ההנדסה, אולי גם בתחומי הידע של הרשתות החברתיות. אבל מחקרים רבים מצביעים היום על כך שדווקא יכולות בין אישיות, במיוחד יכולות תקשורת, הן היכולות עם הפער הגדול ביותר בין דרישות העבודה לבין מצאי המועמדים. יכולות הקשורות לאופן שבו אנחנו נתפקד בעבודה ולא לעצם תוכן העבודה עצמה.

כשהאוטומציה נכנסת ליותר ויותר תחומים, בני אדם הם עדיין מומחים בלהיות בני אדם. ולכן דווקא היכולות ולא המקצועות, הן שיהפכו להיות המטבע הנסחר בשוק העבודה. שילוב נכון של יכולות, כולל יכולות מבוססות בסיס ידע מקצועי אבל בשילוב עם יכולות התנהלות כלליות יותר, הם שיגדירו איזה ערך אנחנו מביאים למגוון של תחומי עשייה, מקצועות ותעשיות. לא צריך לדעת לכתוב קוד, אבל כן צריך אוריינות דיגיטלית בסיסית, לדעת לעבוד עם טכנולוגיה ולהתפתח איתה כשהיא מתפתחת. ואולי לא כולם צריכים להיות מנהלים, לתאם עשייה, הקצאת משאבים, אבל רובנו צריכים לדעת להתנהל בצוותים ללא מנהלים, לעבוד בשיתוף פעולה, לנהל את הזמן של עצמנו, לתאם מול אחרים, לתת ולקבל משוב וקאוצ'ינג בזמן אמת, לספר סיפור, להראות דרך, להוביל וגם לעקוב.

תרגיל בכתיבת קורות-חיים חיים של יכולות

כשעוצרים לחשוב על זה, יש לכם הרבה יותר יכולות וניסיון ממה שנדמה לכם. תעשו תרגיל. כתבו קורות חיים של יכולות וניסיון, בלי אזכור של אף מקצוע או תפקיד. קחו את מהלך החיים שלכם, ותתחילו מוקדם יותר מאשר לימודי התואר. איפה באמת התחילה ההתנסות שלכם עם עשייה, אנשים, משימות, אחריות, צוותים? ותכתבו בכל שלב כזה מה הניסיון והיכולות שצברתם. ועכשיו תחזרו לשוק התעסוקה, למקום המפגש עם העולמות שמעניינים אתכם ותבדקו – מי מחפש את היכולות והניסיון מהסוג שלכם? ואיך הם קוראים לזה?

בעולם העבודה הישן הורגלנו להכניס את עצמנו לקוביות. הגדרות של מקצוע, מסלול התפתחות, מה נחשב "נורמטיבי" בהגדרות של עבודה והצלחה. לכו ללמוד מקצוע טוב, אמרו לנו. לכו לעבוד בחברה טובה. תכנסו בדלת, בתפקידים ראשוניים, ואז תסתכלו למעלה על הבוס שלכם, המנהל שלהם, המנהלת שלו. כך נראית קריירה. הארגון יקרא לכם מידי פעם לשיחת משוב, יקדם אתכם כל כמה שנים לתפקיד או דרוג ואחרי כמה עשורים תגלו שאתם מנהלים, או מוקדי ידע ותשייטו לכם בנוחות עד לפרישה.

יכול להיות שזו הפנטזיה שלכם או אולי הסיוט שלכם. בכל מקרה העולם הזה לא קיים יותר. המקצוע שלמדנו אולי בכלל לא קיים ואם קיים סביר להניח שאחוזים רבים ממה שלמדנו סביבו כבר לא רלוונטיים ובסיס הידע השתנה, כמו גם הכלים, הצרכים, ההגדרות. אבל כל השנים האלה צברנו יכולות וניסיון, כאלה שאף אחד לא ייקח מאיתנו. ודווקא העובדה שהקוביות נעלמות ומוגדרות מחדש, שיש היום מקצועות שלא נלמדו אז וכאלה שאפילו לא נלמדים היום, דווקא זה פותח לנו מרחב חדש של אפשרויות להמשך הקריירה שלנו.

בהצלחה.

לינק לטור בגלובס 20.06.19

large-AX1A2125-2
נירית כהן

אני נירית כהן ובעשור האחרון אני מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך.

חיפוש
המומלצים
הרשמה לבלוג
כדי שתישארו מעודכנים

למנהלים. לעובדים. לקריירה.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אותך היום?
למנהלים: להכין את המנהלים, התהליכים והארגון לארגון העתידי
לעובדים: כלים לפיתוח, חיבור ושימור עובדים בנורמלי החדש
למרכזי קריירה: תכנים לפיתוח וניהול קריירה למרכזים ועמותות שעוסקות בקריירה
לקריירה שלך: מפה וכלים לחיפוש עבודה, ניהול ושינוי בקריירה שלך
Web_Icon_2

למנהלים

Web_Icon_1

לעובדים

Web_Icon_3

למרכזי קריירה

לקריירה שלך

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לניוזלטר השבועי