הייטק בפקקים מנהלים קריירה – איך מחפשים עכשיו עבודה?

בתקופה הזו יושבים עכשיו בבית בחל"ת או ללא עבודה אנשים שפוטרו במשבר הקורונה או שעובדים פחות מההיקף הרגיל. ויותר מזה, אנחנו יודעים שרוב האנשים שנשלחו הביתה בגלים הראשונים היו דווקא הצעירים, לא רק מעבודות זמניות כמו מלצרות אלא אנשים בתחילת הקריירה, שהתחילו לא מזמן והמשבר פגש אותם לפני שהספיקו להתבסס.

במסגרת התכנית "הייטק בפקקים מנהלים קריירה" שוחחנו השבוע על ניצול נכון של התקופה הזו.

מצד אחד, הצורך להתמודד עם צרכי פרנסה שולח אותנו לעיתים לעבודות זמניות. זה המקום להכיר את המונח "תת תעסוקה", מצב המתייחס לאנשים שעובדים במשרות שלא מנצלות על מלוא השכלה, ההכשרה והיכולות שלהם. אנחנו יודעים ממחקרים גם בתקופות רגילות עבור סטודנטים, שלעבוד במשהו שלא ממצה יכולות וכישורים מאט את היכולת להתאושש אח"כ, להיכנס למסלול עבודה. לכן, למרות שאולי בטווח הקצר התגובה הנכונה מיידית כלכלית היא השלמת הכנסה בעבודות זמניות, צריך לקחת בחשבון שתת תעסוקה תשפיע לאורך יותר שנים על היכולת לפתח את הקריירה ולכן תשפיע כלכלית לאורך זמן.

אז מה האלטרנטיבה?

פה כדאי לרתום לזכותנו דווקא תופעה אחרת של עולם העבודה החדש, זו שבה לקריירה יש מספר פרקים שונים ומעברים על פני זמן. כאן בדיוק טמונה ההזדמנות כי מהלך קריירה שנבחר עכשיו, כל עוד הוא מקדם אותנו במידה כלשהי ביכולות וניסיון, לא מחייב אותנו לאורך שנים ארוכות ולא מגדיר לנו את כל הקריירה. אנחנו חיים בעולם שבו אפשר בו זמנית לג'נגל כמה קריירות וזה לא פוגע באופן בו תופסים אותנו מקצועית. זה מאפשר לנו גם לייחד את הנתח שמאפשר לנו להתפרנס אבל גם להשאיר זמן לשאול איך ואיפה בכל זאת אפשר להתקדם מקצועית, אולי לא החלום, אבל להישאר בתחום המקצועי, לצבור יכולות וניסיון שממשיכים לקדם אותנו על ציר ההתפתחות בתחום שבו עסקתנו.

יש מספר שאלות שכדאי לשאול את עצמנו כדי לחשוב על תחומי עיסוק שעדיין יכולים לתרום לקידום המקצועי שלנו. השתמשנו בדוגמא של צלם חתונות:

  1. מה הערך שאני מביא? זה לא "אני צלם חתונות" שזה תפקיד. למשל "מתעד רגעים משמעותיים בחיים של אנשים ומעביר אותם ליצירה על-זמנית". להזיז את השפה שבה אנחנו מדברים על עצמנו.
  2. עם מי צריך לחבור כדי להביא את הערך הזה? במקום אולמות אירועים אולי לחבור לאיש תוכן שיודע ללוות את זה בסיפור במלל ולייצר מוצר חדש.
  3. מי זקוק לערך הזה? למשל, ארגונים שצריכים אנשים שיודעים להפיק אירועים מצולמים או אנשים פרטיים שחוגגים יומולדת עגול להורים מבוגרים ורוצים להנציח סיפור משפחה למשל.
  4. איך הוא קורא לזה? כשארגון הולך לגוגל לחפש צלם להפיק אירוע לעובדים או לקוחות, הוא לא יחפש צלם חתונות. מה הוא כן יחפש?
  5. איך הוא ידע שאני קיים? לא חייב להיות שיווק אלא בניית נוכחות דיגיטלית וחיבורים עם הגורמים שמדברים עם אותם לקוחות חדשים. ואם כבר מדברים על נוכחות דיגיטלית, איך עושים את זה נכון, בעל ערך, לא "מכירתי". ישות דיגיטלית לאורך זמן שמשקפת את הערך שאנחנו מביאים ומדברת אל האנשים שזקוקים לזה.

זה לא תהליך טווח קצר. לכן, גם אם אתם צריכים עכשיו גם למלצר כדי לשלם חשבונות, אל תשכחו את הליבה שלכם, להביא אותה לידי ביטוי בבניית ישות דיגיטלית, להבין מי עוד הלקוחות שלכם, איפה אתם מדברים אליהם ומביאים להם ערך.

ולא פחות חשוב, אל תיצמדו יותר מידי להגדרות צרות של תפקיד ומקצוע. זה עוזר לחזור ליכולות הבסיסיות, לערך שאתם מביאים ולזכור שמהלכי הקריירה שלכם ממילא יותר קצרים ולכן לא באמת משנה לדייק את התפקיד הקרוב, כל עוד אתם לא מתרחקים מהעיסוק שלכם יותר מידי.

אז גם אם אתם עכשיו צריכים לעשות משהו שלא בדיוק היה בתכנית, כל עוד אתם ממשיכים לפתח את היכולות והניסיון בכיוון הנכון, זה עדיף על עבודה זמנית בהגדרה של תת תעסוקה. וגם אם אתם ממלצרים, במקביל תקדמו את ההבנה של הערך שלכם, בניית הזהות הדיגיטלית כדי שתשקף אותו, תבינו איפה נמצאים הלקוחות הפוטנציאליים שלכם ותתקשרו איתם ברשתות בכך שאתם נותנים להם דוגמאות של הערך שאתם יודעים להביא. ואז כשמישהו יזדקק לכם, הוא יזכור שאתם קיימים.

תגובה אחת

large-AX1A2125-2
נירית כהן

אני נירית כהן ובעשור האחרון אני מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך.

חיפוש
המומלצים
הרשמה לבלוג
כדי שתישארו מעודכנים

למנהלים. לעובדים. לקריירה.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אותך היום?
למנהלים: להכין את המנהלים, התהליכים והארגון לארגון העתידי
לעובדים: כלים לפיתוח, חיבור ושימור עובדים בנורמלי החדש
למרכזי קריירה: תכנים לפיתוח וניהול קריירה למרכזים ועמותות שעוסקות בקריירה
לקריירה שלך: מפה וכלים לחיפוש עבודה, ניהול ושינוי בקריירה שלך
Web_Icon_2

למנהלים

Web_Icon_1

לעובדים

Web_Icon_3

למרכזי קריירה

לקריירה שלך

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לניוזלטר השבועי