השפעה על פני סמכות: עלייתו של הניהול הבלתי פורמלי

התוכן בעמוד זה מתורגם גם ל -

בעולם העבודה המשתנה צומחת לה מנהיגות חדשה: כזו שפועלת לא ממקור של סמכות, אלא ממקום של השפעה. זו מנהיגות שמבינה שאמון הוא המטבע של העתיד ושהמשאב הגדול ביותר שלנו הוא לא רק המוח של העובדים, אלא גם הלב שלהם. ובשביל להגיע לשם צריך להרפות מהמושכות המוכרות של השליטה ולאמץ את הכלים של הניהול הבלתי פורמלי.

בארגונים מסורתיים, הסמכות נובעת בדרך כלל מהמיקום של האדם בהיררכיה. עם השנים והמורכבות ממילא ההיררכיה הארגונית שינתה את פניה והתחלנו לעבוד מטריציונית ובצוותים משתנים, מה שדרש תשומת לב מרובה להגדרות ברורות של תהליכי קבלת החלטות. כדי להתמודד עם המורכבות ניסינו לחקות את ההיררכיה על ידי תהליכים שהגדירו גם בתוך צוותים רשתיים מי מקבל החלטה, מי מייעץ ומי רק מיודע. ניסינו בכל דרך אפשרית לייצר בהירות מתוקף הגדרות של סמכות בארגון המשתנה.

זה כבר לא עובד.

אנו חיים בתקופה של שינוי עצום, מחידושים טכנולוגיים מהירים לציפיות עובדים מתפתחות, מעבודה מורכבת יותר ויותר לכוח עבודה מגוון ומבוזר יותר. מגמות אלו דוחפות ארגונים כבר כמה שנים לבחון מחדש את מבני הניהול וההתנהלות. בשנים האחרונות אנחנו רואים את העבודה זזה ממבנים היררכיים לרשתיים – כאלה שמאפשרים גמישות, אוטונומיה ומהירות תגובה. אבל המבנים החדשים מאלצים אותנו לעבור מהסתמכות על סמכות פורמלית לניצול כוח ההשפעה, שיתוף הפעולה והאוטונומיה – סימני ההיכר של ניהול בלתי פורמלי.

זה שינוי במקורות הכח של המנהיגות. כח שכבר לא נובע מהתפקיד אלא מהיכולת לעורר השראה, לטפח חדשנות, להניע בעלי עניין לפעולה וכך להשפיע. כבר לפני עשור מצא פרויקט Oxygen של גוגל שההתנהגויות שהבדילו בין מנהלים אפקטיביים לאלה שפחות לא קשורות בשום צורה בתפקיד והיררכיה אלא במה שהוגדר אז "מיומנויות רכות" כמו אימון, תקשורת ואמפטיה. המחקר של גוגל הוביל להבנה ש'מיומנויות רכות' הם בעצם לא רכות, הן חיוניות.

 גם מחקר ההנהלות הבכירות של IBM ב 2018 הוכיח שמנהיגים מצליחים בעידן הדיגיטלי הם אלה שיכולים לעורר השראה ולהשפיע מעבר לגבולות ההיררכיה, במקום להסתמך על סמכות פורמלית בלבד. מנהיגים כאלה רותמים את הכוח של שיתוף פעולה ועבודת צוות ומשתמשים בו כדי להנחות קבלת החלטות אסטרטגיות. הם פתוחים לרעיונות חדשים, מוכנים ללמוד, לא פוחדים מאתגור הקיים. הם מטפחים סביבה של בטחון פסיכולוגי שבה חברי הצוות לא מפחדים לקחת סיכונים וללמוד מכישלונות ובכך מייצרים תרבות של חדשנות שבה רעיונות מוערכים ומקודמים. כולם עקרונות של ניהול בלתי פורמלי שמעריך ניהול מתוקף כישורי אנשים על פני ניהול מתוקף סמכות.

להבין שלכל אחד יש קול

גם בניהול בלתי פורמלי יש תהליכים אבל ההבדל טמון באופי התהליכים. כאן המיקוד עובר מהמבנה לאנשים עצמם והמפתח טמון ביכולת להשפיע ולרתום שתי קבוצות של אנשים –את הצוות שאנחנו מנהלים באופן בלתי פורמלי ואת שאר בעלי העניין הקשורים בעבודה הזו.

שנים שאנחנו מלמדים מנהלים את הכלים לניהול האנשים שלהם. אבל בניהול בלתי פורמלי אתם צריכים לדעת לא רק לנהל אלא גם להתנהל. להתנהל בפוליטיקה הארגונית. הסוד טמון בצורך להתייחס לא רק לצוות אותו אתם מנהלים אלא לכל בעלי העניין שפועלים סביבכם. זה מתחיל במנהלים הפורמליים של חברי הצוות שלכם שמשפיעים ומושפעים מכך שהאנשים שלהם עובדים איתכם. וממשיך בכל מי שצריך להיות מעורב, מושפע או משפיע, נותן או מקבל בתחום העיסוק שלכם. ויש גם את אלה שפשוט יכולים לעזור לכם בגלל איפה שהם ממוקמים, מה שהם יודעים או האופן שבו הם משפיעים. זה הזמן למפות היטב את הרשתות שלכם ולבנות לא רק רשת תפעולית לטובת המשימה אלא רשת אסטרטגית שתזין אתכם במידע ומוקדי השפעה ותחזק את מקורות הכח שלכם.  

לב לבו של הניהול הבלתי־פורמלי הוא בהבנה שאנחנו עוסקים באנשים.. זה לא משנה אם הם בצוות שלנו או במעגלים המושפעים או המשפיעים על העבודה. מאחר ואנחנו מנהלים ללא סמכות אנחנו חייבים להבין את האנשים שאנחנו רוצים להפעיל או לרתום – את התקוות, החששות, המוטיבציות, האתגרים שכל אחד מהם מביא אל השולחן. ואז למנף את התובנות האלו כדי לעורר מעורבות, מוטיבציה ואפילו השראה לפעולה ללא צורך בהפעלת סמכות פורמלית ואולי אפילו בדרכים שסמכות פורמלית ממילא לא יכולה להניע. כשאנחנו חושבים על פוליטיקה ארגונית אנחנו לרוב משייכים אותה למניפולציות שליליות. כאן אנחנו עושים בדיוק להיפך – מפתחים יכולת של פוליטיקה ארגונית שבונה גם אתכם, גם את הצוות, גם את בעלי העניין וגם את המשימה.

בשביל זה אנחנו צריכים לייצר סביבנו תרבות של שיתוף פעולה שבה לכולם יש קול. זה דורש מאיתנו להשקיע זמן לייצר שקיפות באמצעות תקשורת שתאפשר להבין גם את העבודה וגם את האתגרים של כל בעלי העניין. בניגוד לתקשורת חד כיוונית שמכוונת את העבודה, זו תקשורת דו כיוונית פתוחה כולל שיחות פורמליות ובלתי פורמליות, אישיות וקבוצתיות לוודא שכולם מרגישים שדעתם נשמעת ומוערכת. זו לא דמוקרטיה. זה לא אומר שכל אחד עושה מה שהוא רוצה. אבל זה כן אומר לעודד תקשורת פתוחה כדי לוודא שאנשים מרגישים בנוח לחלוק רעיונות ודעות. כשמשתפים מידע בשקיפות ומקשיבים למה שיש לאנשים לומר נוצרת תרבות שיתופית שמעריכה את ההשקעה של כולם גם אם דעתם לא התקבלה.

אבל הכח הגדול יותר טמון ביכולת שלנו לרתום אנשים לא רק לעשייה אלא גם אלינו. ואת זה עושים לא על ידי מה שאנחנו לוקחים אלא מה שאנחנו נותנים. עבור הצוות שלנו, למשל, במקום לפעול כמנהלים, ניהול בלתי פורמלי מעודד אותנו לפעול כמנחים ומנטורים, לספק משוב שוטף, לתמוך בפיתוח אישי ולעזור להם למצות פוטנציאל, אותן תכונות ממש שהוכחו במחקרים רבים, ביניהם בפרויקט אוקסיג'ן, כאפקטיביים בייצור מוטיבציה ומחוייבות לעבודה. אם תהיו "המנהלים המיתולוגיים" שלהם, אלה שהם יזכרו בגלל כל מה שלמדו מכם, שאפשרתם להם, שראיתם אותם, בגלל איך שגרמתם להם להרגיש, אף אחד מהאנשים שלכם לא יעצור לחשוב שאתם בעצם לא מנהלים אותם פורמלית. לא תהיה לזה משמעות. ועבור בעלי העניין נתינה מתחילה בהקשבה והתייחסות לנקודת המבט שלהם וממשיכה ביכולת שלכם להיות נדיבים בכל הקשור להצלחות והישגים של הפעילות ולחלוק אותם עם כל מי שמעורב.

במסע שלנו אל עולם העבודה העתידי ברור שהכלים המסורתיים שלנו, אלו ששורטטו בקווי ההיררכיה והסמכות, כבר לא משרתים אותנו היטב. במקום זאת, אנחנו צריכים ללמוד לנווט באמצעות מצפנים חדשים. מנהלים שישכילו לטפח מסביבם תרבות של ההשפעה, אמון ומעורבות יצליחו למשוך ולשמר את האנשים הטובים ביותר ויזכו להוביל את המשימות המשמעותיות ביותר. מנהיגים שיכולים לעורר השראה ולהשפיע, במקום לפקד ולשלוט, יהיו אלה שיובילו את הדרך בסערות אי הוודאות והשינוי. עבור אלה מאיתנו שגדלו בארגון ההיררכי זה לא שינוי קל, הוא דורש אומץ, גמישות והבנה מעמיקה של הטבע האנושי. אבל, מנהלים שישכילו לצלוח את השינוי מניהול פורמלי לבלתי פורמלי יגלו את הפוטנציאל האמיתי של הצוותים שלהם, הארגונים שלהם ושל עצמם.

לינק לטור בדה מרקר 07.06.2023

large-AX1A2125-2
נירית כהן

אני נירית כהן ובעשור האחרון אני מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך.

חיפוש
המומלצים
הרשמה לבלוג
כדי שתישארו מעודכנים

למנהלים. לעובדים. לקריירה.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אותך היום?
למנהלים: להכין את המנהלים, התהליכים והארגון לארגון העתידי
לעובדים: כלים לפיתוח, חיבור ושימור עובדים בנורמלי החדש
למרכזי קריירה: תכנים לפיתוח וניהול קריירה למרכזים ועמותות שעוסקות בקריירה
לקריירה שלך: מפה וכלים לחיפוש עבודה, ניהול ושינוי בקריירה שלך
Web_Icon_2

למנהלים

Web_Icon_1

לעובדים

Web_Icon_3

למרכזי קריירה

לקריירה שלך

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לניוזלטר השבועי