עובדים בשביל עצמם

עולם העבודה העתידי כל יום רביעי בגלובס והשבוע:

היזם החדש, שכבר זכה לכינוי ‭ ,Solopreneur‬ יכול היום לבצע באופן פשוט יחסית רבות מהפעולות שדרשו בעבר לוגיסטיקה, יתרון לגודל ומימון

בטור בשבוע שעבר, שעסק בפוטנציאל המחסור בעובדים, עלה שוב הדיון על עבודה לאורך יותר שנים. אם התעשייה תרגיש מחסור, הרי שיש כאן הנחה שהיא גם תלמד להעסיק עובדים מבוגרים, להכשיר עובדים למיומנויות חדשות, ולא תמהר להחליף כח אדם קיים בחדש. בפועל, ככה טענו התגובות, אנחנו לא רואים את התהליך הזה בשטח, בטח לא בארץ. ועובדים רבים בגילאי אמצע החיים, במיוחד כאלה שמצאו את עצמם מחוץ למשרות שכירות, מתקשים לחזור אל עולם התעסוקה בדמות משרה שכירה במקצוע המוכר. אולי בדיוק בגלל זה רואים היום עוד מגמה ברורה בעולם העבודה בעולם: צמיחתם של עסקים של אדם אחד, מה שנקרא בארה"ב non-employer businesses.  בעולם העבודה החדש פעילות עסקית רבה נעשית מחוץ למסגרת יחסים של שכיר במשרה בארגון. את התוצאה אפשר לראות אצל הדור הצעיר, שמשלב בתיק הקריירה שלו עיסוקים עצמאיים, וגם בעלייה בפעילות העסקים הקטנים והיזמות של אנשים בגילאי אמצע החיים. הטור של היום מתבונן בעולם העבודה של מי שעובדים עבור עצמם.

זה מתחיל בעצם המספרים הצומחים של עסקים של אדם אחד, מספרים חשובים בעידן שבו יותר ויותר אנשים עובדים בתור פרילנסרים, יועצים, עצמאיים, עובדים זמניים ושאר קטגוריות עבודה שאינן שכיר במשרה מלאה. בספירה האחרונה, בשנת 2014, היו בארה"ב 24 מיליון עסקים ללא עובדים, עסקים של מי שהקימו אותם שעובדים בעצמם עבור עצמם וצורכים את כל מה שהם זקוקים לו באמצעות שירותים, חלקם שירותים הניתנים על ידי עסקים מאותו סוג בדיוק. זה גידול של 17% בעשור. בתוך המספרים האלה יש כ 38 אלף עסקים של אדם אחד שעברו את סף מיליון הדולר הכנסות, עליה של 30% תוך 3 שנים. בקבוצה הזו שולטים עסקים הנותנים שירותים מקצועיים, אחריהם עסקים בתחום הקמעונאות. מעל 200 אלף עסקים עברו את סף חצי המיליון, רבים מהם בתחום השכרת נדל"ן.

עדיין, הקבוצה הגדולה ביותר בקטגוריה הזו, כ 5.7 מיליון עסקים של אדם אחד, הם כאלה שמרוויחים עד 25 אלף דולר לשנה בלבד, והם כנראה עסקים צדיים של אנשים, חלק מתיק קריירה, או קריירה שנייה ושלישית שאיננה פעילות במשרה מלא.

יש מי שטוען בטעות שעסקים כאלה לא מקדמים את הכלכלה שכן הם לא יוצרים משרות ואנחנו רגילים לבחון את היקפי הפעילות בעולם העבודה דרך יצירת משרות. טענה זו מפספסת את העובדה שהעסקים האלה צורכים משרות, הם רק לא מעסיקים אותם אלא צורכים עבודה באמצעות שירותים ובכך יוצרים עוד עסקים של אדם אחד או יותר. הכלכלה החדשה מתאפיינת ברשתות של רשתות שבעבר לא יכלו לעבור את מחסומי הפעילות והיום יודעות למצוא האחד את השני מבלי להזדקק למשרות שכירות. זה קורה בזכות היכולת של מי שעובד עבור עצמו לגייס את השירותים, השותפים, היכולות והעשייה הנדרשים בשביל להעמיד את המוצרים והשירותים שלו. במקום לפנות לצורות העבודה של העידן התעשייתי, כאלה התלויות בגיוס אנשים ומשאבים, מי שבחרו לבנות לבד עסק פוסעים בשביל עם כמה שפחות מטען. כשהם צריכים להרחיב את היכולות האישיות הם פונים לאחרים שדומים להם, שיטפלו עבורם בפעולות ושירותים שהעסק צריך והמייסד צריך אבל לא יודע, או לא רוצה לעשות בעצמו. שירותים כמו תשלומים, שירות לקוחות, תחזוקת אתר, שיווק ופעילות ברשת. וכשהעסק הזה גדל, גדלים גם העסקים של אותם נותני שירותים, ואלה של העסקים שהם שוכרים לשם הפעילות שלהם.

היום קל יותר מאי פעם להקים עסק, בין אם אתה בן 13 או בת 65, בזכות שילוב של יכולות וכלים שחוברים יחד להסיר חסמים לפעילות ולאפשר את העסק החדש. קודם כל, צומחות סביבנו פלטפורמות המאפשרות לנו להתחיל עסק גם בלי להתמודד עם המורכבות הרבה של הקמה ותפעול עסק עצמאי. קחו לדוגמא את Ebay, Amazon אפילו Etsy. באמזון יש מעל 2 מיליון מוכרים במה שנקראMarketplace . ב Ebay  עושים שימוש כמיליון איש בתור הכנסה עיקרית או משנית. וכל הפעילות העסקית הזו לא מופיעה בשום סטטיסטיקה של עסקים קטנים אם כי בנתוני הכנסה של עצמאים אפשר למצוא אותה. וזה עוד לפני כל עולם הפרילנס שבהם אנשים פשוט עובדים מול משימות בענן או מרוויחים כסף משיתוף במוצרים ושירותים כמו שירותי הסעות, לינה ואפילו בניית רהיטי IKEA. אי אפשר עוד להבין את מלוא ההשפעה של תופעה זו על עבודה וכלכלה.

היזם החדש שזוכה לכינוי Solopreneur, יכול לעשות היום באופן יחסית פשוט רבות מהפעולות שדרשו בעבר לוגיסטיקה, יתרון לגודל ומימון. אפילו בעולמות של מוצרים פיזיים נפתחות כאן אפשרויות שלא היו בעבר. כניסתה של הדפסת תלת ממד הוזילה ופישטה את יכולת הניסוי, יצירת אבי טיפוס והתאמתם עד לכדי מוצר סופי. קחו לדוגמא את הסיפור המופלא של ילד בן 19 בשם Easton LaChappelle שמצא דרך להדפיס פרוטזות ובכך הוזיל אותן מעשרות אלפי דולרים למאות בודדות. אבל יותר מכך, איסטון העמיד את כל הקוד והשרטוטים להדפסה באופן פתוח לחלוטין כך שכל אחד יכול היה להתאים את הפרוטזה לצרכיו.

ואי אפשר להתעלם ממה שעשו פלטפורמות המימון לסיפור הזה. בשנת 2016 גויסו דרך פלטפורמות המימון בעולם כמעט 740 מיליון דולר, כסף שמזין עסקים שלא היו יכולים להיוולד בעבר. הטכנולוגיה גם עוזרת לעובדים עבור עצמם למכור בהיקפים שלא יכלו להגיע אליהם לפני העידן הנוכחי. בלי להזדקק למחסנים, מלאים או חנות כל אחד מאתנו יכול למכור דרך פלטפורמות אינטרנטיות קיימות או אתרים עצמאיים, רשתות חברתיות ושיתופי פעולה מבלי להזדקק לתשתיות גדולות או גורמים מתווכים. מגמה זו צפויה לגדול עוד יותר עם כניסתם של יותר ויותר אנשים אל העולם הדיגיטלי והצמיחה בנתוני הפעילות העסקית והמכירות ברשת.

והמספרים מראים שיותר ויותר אנשים נכנסים לפעילות מסוג זה כפתרון לעשייה, תעסוקה ופרנסה. עבור מי שהיה שכיר כל חייו השינוי הזה עשוי להיות מפחיד אבל הוא כנראה גם בלתי נמנע. בעידן הזה, באמצע השינויים בין עולם התעסוקה שבה ההשכלה שלנו הספיקה לקריירה, לבין עידן שבו עבודה היא כבר לא משרה שכירה במקצוע מוכר לאורך שנים, אין לנו ברירה אלא לבחון גם את העולמות החדשים. בארץ דווקא קיימת פעילות מצוינת לעזור למי שמתחיל את המסע הזה. תכנית מעוף לקידום עסקים ויזמים בישראל מספקת שירותי יעוץ, ליווי וסדנאות מסובסדות גם למי שנמצא ממש בתחילת הדרך.

אולי יגיע היום שבו העסק הזה, של אדם אחד, יגיע לנקודת המפנה שלו ויצטרך להחליט אם הוא ממשיך לצמוח בלי עובדים או להתפתח לשלב הבא, זה שיוצר גם משרות. היופי של מי שעובדים עבור עצמם הוא בבחירה, הבחירה לאיזה מסלול הם מעדיפים לפנות. והבחירה הזו היא קודם כל אישית. יזמי המיליון דולר מספרים שהם בודקים בתדירות גבוהה את עצמם, מה הם רוצים להשיג בעסק שלהם, והאם מה שהם עושים מקדם אותם לכיוון הנכון. הם קשובים לשינויים פנימיים וחיצוניים ומשתנים בהתאם. אחד מהם הגדיר את זה "להיות ספוג לידע שמזין את העסק שלכם". הם נשארים נאמנים למטרות שלהם ויותר מכך, לערכים שמובילים אותם. לכן הם גם מסוגלים לשנות כיוון אם זה הדבר הנכון לעשות. והם מוכנים להשקיע בעסק שלהם אבל גם בתחומים אחרים, הכל בזמן ומקום הנכון. בעולם העבודה החדש, האפשרות לעבוד בשביל עצמנו, באופן חלקי או מלא, היא לא רק קיימת, היא לפעמים אפילו הדבר הנכון לשלב החדש. ויש יותר ויותר אנשים שהולכים בכיוון הזה.

לינק לטור בגלובס 02.05.18

 

large-AX1A2125-2
נירית כהן

אני נירית כהן ובעשור האחרון אני מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך.

חיפוש
המומלצים
הרשמה לבלוג
כדי שתישארו מעודכנים

למנהלים. לעובדים. לקריירה.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אותך היום?
למנהלים: להכין את המנהלים, התהליכים והארגון לארגון העתידי
לעובדים: כלים לפיתוח, חיבור ושימור עובדים בנורמלי החדש
למרכזי קריירה: תכנים לפיתוח וניהול קריירה למרכזים ועמותות שעוסקות בקריירה
לקריירה שלך: מפה וכלים לחיפוש עבודה, ניהול ושינוי בקריירה שלך
Web_Icon_2

למנהלים

Web_Icon_1

לעובדים

Web_Icon_3

למרכזי קריירה

לקריירה שלך

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לניוזלטר השבועי