מסע קריירה באמצע החיים והשבוע: כל ההגדרות החדשות

עבודה היא חלק חשוב מהזהות שלנו. ולא רק שלנו. "מה תרצה להיות כשתהיה גדול?" אנחנו שואלים ילד. "אז מה את עושה?" אנחנו שואלים מישהי שפגשנו בפעם הראשונה. בעבר שאלות כאלה עזרו לנו להבין איפה אנחנו על ציר הקריירה. התחלנו ב "ללמוד מקצוע טוב" ואז חיפשנו "עבודה טובה" ועם השנים ההגדרות של הצלחה וקידום כללו שמות של תפקידים, רמת תגמול, תנאים, נסיעות עסקיות, דרג ניהולי, title.

בהתפרקות עולם העבודה אנחנו מאבדים הרבה מהכלים שבעזרתם הגדרנו את עצמנו, ניהלנו שיח עם אנשים ואפילו עם בני משפחה וילדים. "מה זאת אומרת אתה לא רוצה ללמוד?" אנחנו שואלים דור צעיר שחזר מטיול אחרי צבא ולא בטוח שהתואר יוסיף לו לקריירה. "מתי תמצא עבודה נורמלית?" אנחנו שואלים דור צעיר קצת פחות שעובד בכל מיני דברים שלא נראים לנו כמו עבודה, שלא ברור לנו מה האופק, מה התכנית, מה הדבר הבא.

עולם העבודה החדש מפרק ומגדיר מחדש המון מרכיבים שהיו חלק מהחיים שלנו ובכך הוא מאתגר אותנו גם אל מול הקריירה שלנו, התכניות שלנו, וגם אל מול היכולת להבין קריירות של אחרים, להתייחס, ואולי אפילו לשפוט. כי בעולם הישן, כרטיס הביקור היה סוג של זהות. ידענו אם "הצלחת" או שלא, אם "התקדמת" או שלא, אפילו ידענו לספר את סיפור ההצלחה של הילדים דרך השלבים האלה.

שרון ואני עובדות על הספר שלי, שעוד אין לו שם אבל הוא עוסק במסע שלנו אל תוך עולם העבודה העתידי. בתהליך העריכה, שרון אתגרה אותי לחפש את כל המונחים שקיבלו הגדרות חדשות. במקום לחפש עבודה, אני אומרת לה, אני קוראת לזה "לחבור לעשייה". כי יש המון צורות עשייה שהן כבר לא משרה בארגון. ולא, אני לא רוצה שתחפשו עבודה, אני רוצה שהיא תמצא אתכם.

ואיך מגדירים יכולות וניסיון במקום השכלה ותפקידים? ואיך נדע מהי השכלה רלוונטית בעולם שבו חיי המדף של הידע מתקצרים כלכך שאולי יש לכם תואר אבל לא בטוח שהוא מספיק. ומהי יציבות תעסוקתית בעולם החדש? (התשובה שלי = היא מגיעה לא ממעסיק, אלא מהיכולת להישאר רלוונטיים בשוק התעסוקה).

אז איך אנחנו יודעים שאנחנו מייצרים את התשתית ליציבות הזו? ומאיין נביא את היכולות הנדרשות להבין את ערך שאנחנו מביאים, ואיך ננהל את המוניטין שלנו ברשתות?

שרון ואני הלכנו השבוע קצת לאיבוד בהגדרות החדשות. זה היה מסע מרתק. מקומית, זה היה מסע אל עבר הספר, אבל בעצם זה מסע בתוך עולם עבודה חדש, כזה שדורש לא רק הגדרות חדשות, גם מיומנויות חדשות, כלים חדשים, שיח אחר.

ואם למדתי דבר אחד בינתיים, זה שאי אפשר להתחמק מההתמודדות, גם אם היא לא נוחה לנו. אי אפשר לעצום עיניים ולהניח שלא נפגש, עולם העבודה החדש ואנחנו. זו לא שאלה של אם, רק של מתי, והאם נהיה מוכנים.

כמו בכל שבוע, מסע קריירה אל תוך עולם העבודה העתידי.

אם גם אתם במסע קריירה, אפילו בתכנון ראשוני ומחשבות, את הסדנה "אסטרטגיה לקריירה" בניתי בדיוק למסע שלכם. מההכרה שבתהליך מעברי קריירה הכלים העומדים בפנינו שונים היום. שבעולם שבו אנחנו כבר לא מחפשים משרה כנגד קורות חיים, יש דרכים חדשות להבין את האפשרויות העומדות בפנינו ואז להרכיב את העשייה הבאה. הסדנה הקרובה במאי בשרונה. תשאירו פרטים ונחזור אליכם: https://niritcohen.com/sadna/  

large-AX1A2125-2
נירית כהן

אני נירית כהן ובעשור האחרון אני מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך.

חיפוש
המומלצים
הרשמה לבלוג
כדי שתישארו מעודכנים

למנהלים. לעובדים. לקריירה.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אותך היום?
למנהלים: להכין את המנהלים, התהליכים והארגון לארגון העתידי
לעובדים: כלים לפיתוח, חיבור ושימור עובדים בנורמלי החדש
למרכזי קריירה: תכנים לפיתוח וניהול קריירה למרכזים ועמותות שעוסקות בקריירה
לקריירה שלך: מפה וכלים לחיפוש עבודה, ניהול ושינוי בקריירה שלך
Web_Icon_2

למנהלים

Web_Icon_1

לעובדים

Web_Icon_3

למרכזי קריירה

לקריירה שלך

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לניוזלטר השבועי