מלימודים ועד התנתקות – 5 הדברים שכולנו צריכים להבטיח לעצמנו כדי להישאר רלוונטיים בשנה החדשה

עולם העבודה העתידי כל יום רביעי בגלובס, והשבוע:

התנסו בדבר שלוקח אתכם למקומות חדשים וקראו ספרים שיגרמו לכם לחשוב ● אין זמן טוב מהשבוע הזה, ערב ראש השנה, לבחון מה כדאי לנו להתחיל ומה כדאי לשנות

להבטחות בקול רם יש ערך. בלי קשר לאמונה, יש משמעות ליכולת לנסח ולומר בקול רם את מה שפעמים רבות מתחיל כמחשבות פנימיות, אולי אפילו חלומות. חברה הזכירה לי השבוע הליכה של ערב יום כיפור לפני כמעט עשור, שבה דיברנו על תכניות ותקוות לשנה החדשה. ואני אמרתי אז בקול רם פעם ראשונה שהייתי רוצה לכתוב. לא הייתה לי סיבה, גם לא תכנית, בטח לא מטרה. רק רצון. והנה אנחנו כאן. הבטחות לראש השנה הן לא רעיון חדשני. יש תיעוד למנהג הזה מימי הבבלים, הרומאים, מסדרי האבירים, ועד מה שמכונה היום New Year’s Resolutions. וכן, הן מגיעות גם אל הקריירה שלנו. בעולם העבודה החדש אנחנו ממילא לא יכולים לשייט. השינויים הנוגעים בארגונים, בתעשיות, במקצועות, יפגשו גם את שלנו, בין אם אנחנו רואים זאת כבר ובין אם לאו. לכן אין זמן טוב מהשבוע הזה, ערב ראש השנה, לבחון מה בכל זאת כדאי לנו להבטיח לעצמנו השנה, בשביל לוודא שאנחנו נשארים רלוונטיים בשוק התעסוקה, בשביל הארגון שאנחנו מובילים, בשביל האנשים, בשביל עצמנו. הטור של היום מתבונן באוסף של הבטחות שיקדמו אתכם אל עולם העבודה החדש.

שימו לעצמכם מטרה לעשות משהו  ללא מטרה. זה יכול להיות ללמוד משהו, ללכת לפעילות, להכיר אנשים. את הסיפור על סטיב ג'ובס אתם מכירים. הוא למד קליגרפיה רק בגלל שהכתיבה התמה נראתה לו יפה ושנים לא היה לכך קשר לעיסוק שלו, עד שהגיע היום בו השניים התחברו וג'ובס פתח את עולם הטכנולוגיה אל עולם העיצוב. זה הזמן לקחת קורסים, להירשם לכנסים, ל Meetup, לקרוא ספר, למצוא מנטור, כל דבר שיעודד סקרנות, כזו שתגרום לכם לרצות לדעת עוד. תשכחו מהצורך להיות פרקטיים, אי אפשר לדעת לאן זה ילך. העיקר תתחילו. נדמה לכם שאין לכם זמן לזה? אנחנו מכירים את חוק 10,000 השעות הנדרשות כדי לפתח מומחיות במשהו. אבל אם כל מה שאתם מנסים לעשות זה לעבור מלדעת ממש מעט לרמת ידע טובה סביב נושא שמעניין אתכם, אז על פי ג'וש קאופמן בספרו The First 20 Hours מסתבר שמספיקות לכם 20 שעות. ואגב, אם אין לכם זמן לקרוא ספר, לג'וש יש TED מצוין עם אותה כותרת.

התנסו בדבר שלוקח אתכם למקומות  חדשים לכם, רצוי מחוץ לאזור הנוחות שלכם. אפשר להתנדב במסגרת עמותה או צוות המארגן כנס מקצועי. גם אם זה לא קשור באופן ישיר לכיוון שאתם חושבים לקחת, זה פותח אתכם לאנשים חדשים ולהתנסויות שילמדו אתכם משהו על עצמכם. אבל יותר מזה, דווקא אי הנוחות היא לרוב סימן שאתם על סף מדרגת צמיחה. סטיבן פרספילד הוא סופר אמריקאי מצליח שכתב מספר רבי מכר על המאבק שבין התהליך היצירתי והפחד. ספרו The war of Art מטפל בכל מה שעוצר אותנו מליצור. שם הוא טוען שהפחד הוא סימן מצוין לכך שמה שאנחנו עושים כשאנחנו פוגשים אותו זה בדיוק מה שאנחנו צריכים לעשות. ככל שההתנגדות שלנו לרעיון גדולה יותר, כך סביר יותר שהרעיון הזה חשוב לנו, לצמיחה שלנו. טיפ קטן לשנה החדשה: כשמציעים לכם משהו ואתם עומדים לומר לא, מתוך מחשבה שאתם לא מסוגלים להתמודד אתו, לא מתאימים, לא האדם הנכון, עצרו. במקום, בקשו לחשוב על זה ולחזור עם תשובה תוך יום. רגע אחרי התגובה המידית אתם עשויים לגלות שיש לכם את מה שצריך. זוכרים את החלום לכתוב? כשקיבלתי את הפניה הראשונה מגלובס לראיון שהוביל אחר כך לטור הזה, התגובה המידית שלי הייתה שאני לא האדם המתאים לנושא. אבל לא אמרתי אותה. ביקשתי לחשוב ואז אמרתי כן. והנה אנחנו כאן.

למדו השנה יכולת טכנולוגית חדשה. תבחרו משהו שהייתם רוצים לדעת לעשות ולכו על זה. למה? קודם כל, כי אין ספק שבשולי המקצוע שלכם, התפקיד שלכם, הפעילות שאתם מעורבים בה יש טכנולוגיות חדשות שישנו את מה שאתם עושים בשנים הקרובות. הם שם, גם אם אתם לא תמיד רואים אותם. אז תחפשו, תסתקרנו ותלמדו. ויש עוד סיבה. כי בדרך תאלצו להתמודד עם ללמוד ללמוד, עם הכלים החדשים. דרך Lynda.com או Coursera או פשוט תחפשו MOOC בגוגל בנושא שאתם מתעניינים בו. ואגב, אם כבר מדברים על למידה מתוקשבת, באתר החדש של שירות התעסוקה אתכם בדרך לעבודה יש מגוון עצום של קורסים אונליין בנושאים מאד חשובים לקריירה, החל מכל מה שקשור בחיפוש עבודה אבל גם קורסים בסיסיים לעסקים בנושאי פייסבוק, וורדפרס, HTML, פוטושופ, קידום אתרים ועוד. הם שם, הם קצרים, הם יפתחו לכם עולמות חדשים.

קיראו ספרים שיגרמו לכם לחשוב, שיהוו לכם השראה בדרך. אם אתם הרבה בדרכים, לשמוע ספרים זו גם אפשרות. ואם נדמה לכם שאין לכם זמן, דרך מצוינת לבחור את הספרים שכן צריך לקרוא היא לראות הרצאות ב YouTube לפני שמחליטים לקרוא את הספר. רוב הספרים הרציניים שיוצאים היום בעולם מלווים בראיונות מוקלטים באורכים שונים, החל מ TED של דקות ועד הרצאה של שעה בכנס. או שתמצאו את אלה שכותבים בנושאים שמעניינים אתכם ותראו מה הם קוראים. הרשת מלאה רשימות נוסח "9 ספרים לקרוא לפני שינוי בקריירה" חפשו את אלה שמדברות אליכם.

תכננו גם זמן להתנתק. סופשבוע בלי נייד, בלי רשת. חופשה בלי מיילים, בלי רשתות חברתיות. אחת הדרכים המעניינות לעשות זאת היא דווקא להשתמש בטכנולוגיה. למשל, לשים Out of Office auto reply במיילים כשאתם יוצאים לחופשה, כדי שלא תרגישו שאתם מחויבים לבדוק מה קורה. ואם יש משהו שצריך לטפל בו, אז שימו מישהו שיחליף אתכם ותשחררו. זה טוב לכם, זה טוב לצמיחה שלהם. אפשר גם להשתמש ביומן לנהל זמן התנתקות, כמו רישום של זמן לחדר כושר או חוג ספורט או אפילו חסימה של שעות אי עבודה. בשנים שהילדים היו קטנים חסמתי את היומן בשעות הערב המוקדמות כדי שהעמיתים שלי בחוף המערבי לא "יעשו לי טובה" ויקבעו פגישות מוקדמות מבחינתם, שישבו אצלי בדיוק על שעת ארוחת הערב והסיפור שלפני השינה. כשהילדים גדלו, גיליתי שאני אוהבת את שעות השקט האלה, שמאפשרות לי להתנתק מהיום, ועדיין מעדיפה לערוך פגישות חוף מערבי בשעות המאוחרות. זה התאים לי, לא בהכרח מתאים לכם. אבל עצם המחשבה איך ומה מתאים ללוז שלכם תאפשר לכם לתכנן אותו כך שתמצאו את הזמן להתנתק. אם עוד לא השתכנעתם אז למנהלים מבינכם הנה עוד סיבה. כל מה שאתם עושים ומה שאתם לא עושים, מדבר אל האנשים שלכם. אל תענו למיילים לא דחופים מחוץ לשעות העבודה, זה משדר לאנשים שלכם לא רק מסר אלא ממש ציפייה.

בעולם עבודה בו מוגדרים מחדש בכל יום צורות עבודה ועשייה, ארגונים ורשתות ומערכות כלכליות, אי אפשר להניח שפיתוח קריירה יקרה בדרכים המסורתיות. אנחנו לא יכולים להסתמך על המקצוע שלמדנו עד הפנסיה, לא יכולים להניח שהארגון בו אנחנו עובדים יספק לנו את כל צרכי הפיתוח שישאירו אותנו עדכניים, לא יכולים להניח שהתפתחות הקריירה שלנו תטפס בסולם המוכר ואפילו לא יכולים להניח שאיפה שאנחנו עכשיו זה המקצוע, התפקיד, הארגון או התעשייה שנעבוד בה עוד עשור. זו לא תחושה נוחה, המוח האנושי זקוק למבנים, למפות, לסימני דרך ובהעדרם אנחנו משלימים באמצעות מה שהיה, מה שמוכר וידוע. אבל אל העתיד החדש אי אפשר להתקדם עם הפנים אל העבר ואין לנו ברירה אלא לייצר את המפה של עצמנו ולקחת את המושכות גם בהעדר שביל ברור קדימה. אל תחכו ליום שבו תהיו מוכנים. אין יום כזה. התחילו לפני שאתם מוכנים, בטח לפני שאתם חייבים: קודם כל, כי אתם אף פעם לא תהיו 100% מוכנים. בטח אם הצעד הבא שלכם לא יושב על מסלול מוכר, הדרך הבטוחה ביותר לראות מה יש בהמשך היא לצעוד בכיוון. תנועה כלשהי היא הדרך הבטוחה ביותר להתנסות, לזהות פתרונות חדשים, שבילים שלא ראיתם. צעדים קטנים, זה ידוע, הם מתכון הרבה יותר נכון להצלחה מאחר והם פחות מפחידים וגם יותר מציאותיים. ושתהיה שנה טובה.

לינק לטור בגלובס 05.09.18

large-AX1A2125-2
נירית כהן

אני נירית כהן ובעשור האחרון אני מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך.

חיפוש
המומלצים
הרשמה לבלוג
כדי שתישארו מעודכנים

למנהלים. לעובדים. לקריירה.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אותך היום?
למנהלים: להכין את המנהלים, התהליכים והארגון לארגון העתידי
לעובדים: כלים לפיתוח, חיבור ושימור עובדים בנורמלי החדש
למרכזי קריירה: תכנים לפיתוח וניהול קריירה למרכזים ועמותות שעוסקות בקריירה
לקריירה שלך: מפה וכלים לחיפוש עבודה, ניהול ושינוי בקריירה שלך
Web_Icon_2

למנהלים

Web_Icon_1

לעובדים

Web_Icon_3

למרכזי קריירה

לקריירה שלך

לקבלת פרק לדוגמא מתוך הספר


צירפתי אותך לניוזלטר, ניתן להסיר את עצמך מהרשימה בכל עת

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לניוזלטר השבועי