From constantly connected to occasionally disconnected

 זה המשפט שנחרט לי הכי עמוק מהרצאתה המופלאה של האנטרופולגית Genevieve Bell, אותה זכיתי לשמוע השבוע.

אנחנו חיים בתקופה של שינויים מהירים, את זה כולם כבר יודעים ומרגישים. אבל עם כל השינויים ועם כל הטכנולוגיות, דווקא הדברים שהכי משמעותיים עבורנו, בני האדם, משתנים הרבה יותר לאט, אם בכלל.

genevieve

Technology is reshaping human existence rapidly, but some things aren't changing about us

  1. אנחנו זקוקים למשפחה וחברים, למערכות יחסים. תפקידם וצורתם אמנם השתנו עם השנים אבל הצורך הבסיסי נשאר. אגב, שימו לב איך הטכנולוגיות הקשורות בחיבור שלנו עם הזולת הן אלו שפרחו.
  2. אנחנו זקוקים לקשר סביב נושאים משותפים, להיות חלק מקבוצה ובחברת אנשים שחולקים איתנו תחומי עניין. הרשת של היום היא מקום נפלא להתחבר סביב נושאים כאלה, באופן שלא התאפשר לנו בעבר.
  3. אנחנו זקוקים לאמונה במשהו גדול מאיתנו, בכך שיש תמונה גדולה – זה בא לידי ביטוי בדת, לאומיות, אידיאלים וכד'
  4. אנחנו זקוקים לעזרים בכדי להביע את עצמנו. הדרך בה אנחנו מתלבשים, הסגנון שלנו, אורח חיים, ההתקנים (devices) איתם אנחנו מסתובבים, כל אלה עוזרים לנו לספר מי אנחנו. האם אתם early adopter, מסתובבים עם הגאדג'ט הכי חדש?
  5. אנחנו זקוקים לסודות שלנו. שמירת סודות וכתוצאה מכך גם אי דיוק או אי אמירת אמת גם הם חלק ממי שאנחנו. הסיבות? חשש לגבי רגשות הזולת, ציפיות סביבתיות או חברתיות. מסתבר שאי אמירת אמת ברשת מגיעה עם פחות רגשות אשמה ובושה מאשר במקומות אחרים, נקודה למחשבה לגבי כל מה שאנחנו קוראים ברשת…

ובכל זאת הטכנולוגיה משנה את ההתנהגויות וההעדפות שלנו. לדבריה:

  1. אנחנו מאד דואגים לתדמית שלנו, למה שיחשבו ויגידו עלינו אחרים. גם בעבר דאגו לכך אבל הטכנולוגיה הגבירה משמעותית את ההשלכות של העדר הפרטיות וגם את מה שאנחנו מגדירים סביר לפרסם בציבור
  2. אנחנו זקוקים לזמני שיעמום, המוגדרים כ Brain Reset. אנחנו צריכים שהדברים שסביבנו יהיו מידי פעם יציבים, מוכרים. אנחנו צריכים downtime. כילדים, לפני הטכנולוגיה, יצאנו לרחובות או לשדות והשיטוט אפשר דמיון ויצירה. איך מוודאים שיש לנו זמן כזה היום?
  3. אנחנו רוצים להיות שונים, לשמור על הייחודיות שלנו.
  4. אנחנו רוצים להרגיש את הזמן. הגבולות המטשטשים בין מה שהיה פעם זמן עבודה, זמן משפחה, זמן אי עבודה. בתרבויות השונות ישנן דרכים שונות להגדיר את הזמן שעובר – סופשבוע,  חגים – אלה זמנים שנוצרו כדי שיהיה לנו downtime ונרגיש אחרת. הטכנולוגיה לא משתפת פעולה עם הצורך הזה כיום כי היא constantly connected. אנשים צריכים להיות occasionally disconnected. יש כמובן דרכים לטפל בכך כמו לא להכניס טכנולוגיה לחדרי השינה, להגדיר זמנים ללא טכנולוגיה, חופשה ללא מחשב וניידים.
  5. אנחנו רוצים לפעמים שישכחו מאיתנו. להעלם. גם כאן הטכנולוגיה לא משתפת כיום פעולה כי היא זוכרת הכל. מעניין אם החוקים, כדוגמת החקיקה האחרונה באירופה, יהיו הדרך היחידה לטפל בנושא הזה.

Every device works best when it's constantly connected to the network to power, to the Internet, but we function best when we're disconnected," she said. Weekends, the Sabbath, Ramadan — "We need moments when we're not constantly connected so we can reflect"

שבת שלום, ושתהיה לכם שבת של Occasionally Disconnected

large-AX1A2125-2
נירית כהן

אני נירית כהן ובעשור האחרון אני מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך.

חיפוש
המומלצים
הרשמה לבלוג
כדי שתישארו מעודכנים

למנהלים. לעובדים. לקריירה.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אותך היום?
למנהלים: להכין את המנהלים, התהליכים והארגון לארגון העתידי
לעובדים: כלים לפיתוח, חיבור ושימור עובדים בנורמלי החדש
למרכזי קריירה: תכנים לפיתוח וניהול קריירה למרכזים ועמותות שעוסקות בקריירה
לקריירה שלך: מפה וכלים לחיפוש עבודה, ניהול ושינוי בקריירה שלך
Web_Icon_2

למנהלים

Web_Icon_1

לעובדים

Web_Icon_3

למרכזי קריירה

לקריירה שלך

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לניוזלטר השבועי