שלושה צעדים קטנים להתחיל איתם את שינוי הקריירה שאתם חולמים עליו

"שינוי קריירה״ נשמע כמו תהליך מורכב וארוך. לכן גם אם אנחנו חושבים עליו, אנחנו פעמים רבות נשארים עם המחשבות ולא עוברים למעשים. הדרך לשינוי עוברת בצעדים קטנים. וכשנבין איך נראה יום אחד מוצלח בחיים שלנו, אחרי השינוי, גם הדרך לשם תתבהר.  

"אני רוצה שינוי אבל אין לי מושג מה אני רוצה לעשות עכשיו."

"אין לי בעיה למצוא עבודה. יש לי עבודה. אבל אני מרגיש שאני מגשים חלומות של מישהו אחר. אני רוצה לחיות אחרת, לעסוק בדברים שמעניינים אותי אבל לא ברור לי איך אפשר להתפרנס מזה."

"אני דמות מוכרת ומוערכת אבל בגיל 50 הבנתי שאני צריכה להתחיל לחשוב על הדבר הבא ואני לא יודעת מאיפה להתחיל."

כל משפטי הפתיחה האלה נחתו בתיבת המייל שלי בשבוע האחרון. ואם הם נשמעים לכם מוכרים, אתם לא לבד. השנתיים האלה שינו את הדרך שבה אנחנו מסתכלים על החלק של העבודה בחיים שלנו. אנשים מתחילים לשאול שאלות כמו "למה אני עושה את זה?" ו "בשביל מה?" ובחלק מהמקומות כבר רואים אנשים עוזבים מקומות עבודה מבלי שמחכה להם עדיין משהו אחר. ואולי גרוע יותר בשביל מעסיקים, אנשים נשארים רק כדי שהעבודה תספק להם רשת בטחון בזמן שהם מפנים מבט הצידה ושואלים את עצמם "מה אני רוצה לעשות עכשיו?"

אז אם גם אתם בוחנים עכשיו את המשך הקריירה שלכם אבל לא  יודעים איפה להתחיל, אספתי עבורכם שלושה צעדים קטנים שיעזרו לכם לצאת לדרך.

1. יום אחד

כשצריך לשלם חשבונות ולהתגונן מפני מגיפה קשה לנו להסתכל על התמונה הגדולה ולענות על שאלות גדולות כמו "מה אתם רוצים לעשות?".  לכן נתחיל דווקא עם תמונה הקטנה – איך נראה יום אחד. תנו לעצמכם לדמיין יום בחיים החדשים שלכם עם הקריירה החדשה שלכם. קחו דף וכלי כתיבה ואז תארו יום ממש ממש טוב. 

שאלות שיעזרו לכם: איפה אתם קמים בבוקר? באיזו שעה אתם מתחילים לעבוד? האם זה במשרד או שזו עבודה מהבית, אצל לקוחות, בבתי קפה או בחוץ? עם עמיתים או לקוחות או לבד? איך נראה היומן שלכם? כמה פגישות יש לכם במהלך היום, כמה זמן לעבודה אישית? אילו משימות יעסיקו אתכם במשך היום? איך תרגישו כשאתם עושים את המשימות האלו? ואיך היום מסתיים? איפה, מתי, איך? נסו לכתוב בצורה מפורטת ככל האפשר לו״ז של יום אחד לדוגמא, עם כמה שיותר פרטים.

מילת אזהרה – אחת הדרכים להרוג בקלות את היכולת שלכם לחלום זה להגיד מייד שזה לא באמת אפשרי, מציאותי, קיים. שאין דבר כזה. אבל בעולם החדש יש הרבה יותר אפשרויות ממה שאתם מכירים לעשות את הדברים שאתם אוהבים. לכן בשלב הזה חשוב שלא תנסו אפילו למצוא לחלום שלכם כותרת של תפקיד או עיסוק. זה לא חשוב אם יש לזה שם. זה שאתם לא יודעים איך קוראים למה שהייתם רוצים לעשות, אפילו איך מתפרנסים מזה, לא אומר שזה לא קיים, נדרש ויכול לקרות.

2. שינוי אחד

עכשיו תסתכלו על יום העבודה בחיים שהייתם רוצים. לפני הכל, כדאי לבדוק באילו חלקים אתם רחוקים משם היום. והאם יש משהו שאתם יכולים לעשות, כבר היום, כדי להתאים חלק מהימים שלכם ליום שדמיינתם? דווקא בעידן הזה יש הרבה יותר אפשרות מבעבר לבקש להתאים עשייה ותפקידים לצרכים המשתנים.

בקשות שיעזרו לכם: למשל, אם דמיינתם יום שמתחיל אחרת ממה שקורה לכם היום, בדקו אם אפשר לבקש יום אחד בשבוע להתחיל יותר מאוחר. ואם חלמתם שתספיקו ביום האידיאלי שלכם להגיע לתחביבים נשכחים או חדשים, אולי אפשר בכלל להוריד יום בשבוע או לסיים יום אחד בשעה מוקדמת יותר ולהשלים שעות בימים אחרים.

מילת עידוד – אנחנו לא רגילים לבקש להתאים את העבודה לצרכים שלנו. אבל הקורונה לימדה ארגונים את הצורך בפרסונליזציה והמחסור בעובדים מחדד את המגמה הזו. אז כן, תבקשו. מקסימום יגידו לכם לא. ואולי תגלו שהבקשה שלכם ממש הגיונית, ולא רק עבורכם. במפגש מנהלים בתרגיל דומה הסתבר שישיבת הבוקר ב 8:30 מפריעה להורים לפזר ילדים למסגרות חינוכיות ולהגיע בנחת לפגישה. בו במקום התקבלה החלטה להזיז את ישיבת הבוקר ל 9:30. כל מה שהיה צריך זה לבקש…

3. קפה אחד

עכשיו כשיש לכם תמונה של יום עבודה שמאפשר לכם לחיות את החיים שאתם רוצים, אתם צריכים למצוא את העבודות שמתאימות ליום המושלם שלכם. בעולם של מקצועות משתנים יש בחוץ המון אנשים שמחפשים אנשים עם היכולות והניסיון שלכם אבל הם קוראים לזה בשמות שונים מהאופן שבו אתם מגדירים את עצמכם. ובחלק מהמקומות האלה עובדים כמו שאתם חולמים לעבוד.

המון הזדמנויות עבודה ועשייה ופרנסה בתקופה הזו מתחילות בשיחה שמתרחשת בחדר שבו אתם לא נמצאים. מישהו שואל מישהו "אולי אתה מכיר מישהו ש…" ואז מתאר צורך, אתגר, פרויקט, משרה ומחפשים את האדם המתאים. הבעיה היא שאתם לא נמצאים בחדר הזה. אז איך תוודאו שהשם שלכם יעלה כשהצורך מתאים למה שאתם יודעים לעשות ועונה על היום המושלם שלכם?

בשביל שזה יקרה אתם צריכים שהאנשים בחדר הזה ידעו עליכם ועל מה שאתם יודעים לעשות. וכדי שזה יקרה אתם צריכים לצאת למסע כוסות קפה. לדבר עם מעגלים הולכים ומתרחבים של אנשים בתהליך מתגלגל שבו תלמדו לדבר את הניסיון והיכולות שלכם עם אנשים שיכולים לחבר אתכם לאנשים אחרים שצריכים את מה שאתם יודעים לעשות, במקומות חדשים שמעניינים אתכם. ואם הרעיון של לדבר עם אנשים שאתם לא מכירים מבהיל אתכם כמו שהוא הבהיל אותי תפרקו גם את זה לצעד אחד קטן. פגישה אחת.

אנשים שיעזרו לכם: עם מי להיפגש לקפה? תחזרו אל היום המושלם שלכם ותשאלו את עצמכם, השם של מי עולה לכם עכשיו? אולי כי הוא חי כמו שהייתם רוצים לחיות, אולי כי היא נמצאת בתחום שגורם לכם לרצות לשמוע עוד. אולי כי הוא מכיר המון אנשים וכבר ידע למי לחבר אתכם. אולי כי היא עשתה שינוי דומה למה שאתם חולמים עליו. תרשמו את השמות שעולים לכם עכשיו ותקבעו פגישת קפה. אחת.

טיפ קטן-גדול: כשאתם מספרים על עצמכם בפגישת הקפה תתאמו על האופן שבו אתם מגדירים את עצמכם. במקום לפרט את התפקידים שעשיתם תדברו על המיומנויות והניסיון שצברתם בתפקידים האלה. למשל, במקום להגדיר את עצמכם כ "מנהל כספים" ולספר שאתם "אחראים על דוחות כספיים" תציינו שאתם יודעים לספר סיפור ממידע ולבנות בעזרתם תכנית. הרבה תפקידים בהייטק היום למשל מאוישים על ידי אנשי כספים לשעבר בדיוק בגלל המיומנויות האלה. ובמקום להגיד שתאם "מנהלי פרויקטים" תספרו על הניסיון שלכם בניהול ספקים, תקציב, תכנית, טכנולוגיות ואז כנראה תגלו שאתם יכולים לפנות למשרות כמו "מנהל תחום עיר חכמה" בעירייה גדולה שמחפשת בדיוק מיומנויות כאלה. סיפור אמיתי.

בפתחה של שנה חדשה יש לכם הזדמנות לא לפספס הזדמנות – לעשות ולחיות כמו שהייתם רוצים. זה מתחיל בצעדים קטנים. בהצלחה.

לינק לטור בדה-מרקר 05.01.2022

כלים לשינוי קריירה

large-AX1A2125-2
נירית כהן

אני נירית כהן ובעשור האחרון אני מובילה שיח חדשני על עולם העבודה העתידי והאסטרטגיות הדרושות לאנשים וקריירות, למנהלים וארגונים וגם בממד הלאומי של כלכלה, חברה וחינוך.

חיפוש
המומלצים
הרשמה לבלוג
כדי שתישארו מעודכנים

למנהלים. לעובדים. לקריירה.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אותך היום?
למנהלים: להכין את המנהלים, התהליכים והארגון לארגון העתידי
לעובדים: כלים לפיתוח, חיבור ושימור עובדים בנורמלי החדש
למרכזי קריירה: תכנים לפיתוח וניהול קריירה למרכזים ועמותות שעוסקות בקריירה
לקריירה שלך: מפה וכלים לחיפוש עבודה, ניהול ושינוי בקריירה שלך
Web_Icon_2

למנהלים

Web_Icon_1

לעובדים

Web_Icon_3

למרכזי קריירה

לקריירה שלך

לקבלת פרק לדוגמא מתוך הספר


צירפתי אותך לניוזלטר, ניתן להסיר את עצמך מהרשימה בכל עת

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לניוזלטר השבועי