מקצועות העתיד

מקצועות העתיד

בעבר, “ללמוד מקצוע” הייתה הדרך שלנו לעלות על המסלול, זה שהגדיר את מהלך חיי העבודה, הקידום, התנאים, צורות העבודה. ברגע שבחרנו מסלול יכולנו להסתכל קדימה ולראות את אלה שמייצגים את עצמנו עוד חמש, עשר ועשרים שנים. הרעיון שאם רק נלמד את מקצועות העתיד נבטיח את עצמנו בא לידי ביטוי בכתבות רבות עם רשימות של מקצועות, כאלה שצפויים לחלוף מן העולם ואלה שצפויים להופיע. רשימות שאמורות לעזור לנו להבין מה כדאי ללמוד, במה כדאי לעבוד. הבעיה היא שבעולם החדש מטשטשים הקוים שמגדירים את המקצועות ואנחנו רואים מקצועות משתנים ודורשים מיומנויות מעולמות שונים. לא בטוח בכלל שיש דבר כזה, מקצועות העתיד, לפחות לא בהגדרתם הארוזה בחבילות לימוד. מסביב כבר רואים מקצועות נדרשים שלא נלמדים בשום מקום ומקצועות קיימים שמשנים לגמרי את פניהם. האם יש בכלל דבר כזה, מקצועות העתיד?  

מה צריך להנחות אותנו בבחירת מקצועות העתיד?

איזה מקצוע כדאי ללמוד? זו שאלה נפוצה בתקופה זו של שינויים אבל היא שאלה בעייתית. השינויים מקצרים מהותית את אורך חיי המדף של הידע וכבר אי אפשר להניח שמה שנלמד בשנים הראשונות ישמש אותנו קריירה שלמה. התוקף על רוב הידע שאתם רוכשים היום הוא שנים ספורות ולכן תצטרכו לעדכן את עצמכם בכל תחום שתבחרו ללמוד. כשאנחנו שואלים היום מהם מקצועות העתיד, אנחנו מניחים בטעות שאם רק נלמד את מקצועות העתיד נוכל להבטיח לעצמנו יציבות תעסוקתית. זו הנחה מסוכנת שכן בעולם שבו הטכנולוגיה משנה את המקצועות, מיתרת את חלקם, יוצרת חדשים, לא משנה איזה מקצוע למדתם, סביר להניח שהוא לא יישאר כמות שהוא לאורכה של הקריירה שלכם.

אפשר ללמוד על מקצועות עתיד כשמסתכלים על טיבם של תפקידים בשוק העבודה היום שהם יותר מתוחכמים ודורשים יותר מומחיות ולכן הם מאתגרים את האופן בו אנחנו חושבים על מקצועות וקריירות. קודם כל, הם כוללים דרישות מגוונות שלא סביר שנלמדו בתוכנית לימודים יחידה, באריזות המסורתיות של תארים למקצועות שכבר לא מתאימים. וממילא תארים ומסלולי ההכשרה המקצועית של תחילת הקריירה אינם עונים לצורך של עובדים מנוסים שצריכים בעיצומו של מסע הקריירה להוסיף יכולות חדשות לתיק הניסיון שלהם כדי להבטיח יציבות תעסוקתית. כשהתוכן של מקצועות משתנה, הכותרות משתנות, התעשיות משתנות, מקצועות קיימים משנים את התכולה שלהם או נעלמים לגמרי ומקצועות חדשים מכילים חלקים ממה שהיה פעם במקצוע אחר עם שמות חדשים או יוצרים תכולה חדשה לגמרי.

הילדים שלומדים בשנים אלו בבית הספר היסודי יצאו לשוק העבודה בשנות ה 2030, שזה אומר שהם לומדים היום עבור מקצועות העתיד שלא קיימים עדיין, לפתור בעיות שעוד לא הוגדרו, בעזרת טכנולוגיות שעדיין לא הומצאו. מחקרים רבים כיום עוסקים בשאלת המיומנויות הנדרשות למקצועות העתיד, מתוך ההנחה שבעולם שבו המידע נגיש אנחנו צריכים פחות ללמד ידע ויותר להקנות כישורי עתיד בשביל יציבות תעסוקתית. ההנחה היא שרובן קשורות למה שעושה אותנו בני אדם, להבדיל ממכונות. אם המכונות והאלגוריתמים יעשו את העבודה הרוטינית, הרי שבני האדם יעשו את מה שהמכונות לא יכולות לעשות.

איך להתכונן למקצועות העתיד?

אנחנו לא באמת יודעים מה יהיו המקצועות בעתיד, מה יהיו הבעיות, התשובות, אפילו לא השאלות. לכן בשביל להתכונן למקצועות העתיד אנחנו צריכים לוודא שאנחנו מעודכנים במיומנויות, בכלים, ביכולות הנדרשות בתחום שלנו. ובשביל זה צריך להשאיר זמן ותקציב בשביל ללמוד כל הזמן, בתחום שלנו אבל גם כדי שנכיר ונוכל להתפתח לתחומים חדשים ומבוקשים. חשוב שנבין שהתוקף של הידע והכלים שאנחנו רוכשים היום לא יחזיק אותנו לכל שנות הקריירה, לא משנה איזה מקצוע נלמד ובאיזו עבודה נרכוש ניסיון. צרכים חדשים נוצרים וחלק ממה שאנחנו יודעים מתיישן והופך לא מעניין ולכן נצטרך להבין מה כבר לא רלוונטי ואיפה נוצרו ידע או כלים חדשים שאנחנו צריכים ללמוד. למידה בהקשר הזה איננה רק קורסים, היא גם בלוגים, כנסים, קבוצות מקצועיות, כל דבר שיפגיש אתכם עם אנשים וידע חדשים בתחום שלכם או בתחומים משיקים. ואפשר גם לזהות כישורי עתיד כלליים שנצטרך כולנו ולוודא שאנחנו מתנסים ומתפתחים בהם. כישורים אלו הם כל מה שעושה אותנו בני אדם, להבדיל ממכונות. אלה כוללים ניהול מוניטין אישי, שיתוף פעולה עם מכונות, בניית שבטים כי נצטרך לעבוד בצורות שונות של שיתופי פעולה, הבנה של מערכות מורכבות, ודבקות בדרך עם חכמה חברתית ואינלגנציה רגשית. מיומנויות אלו ישרתו אותנו בכל מקצועות העתיד

מהם מקצועות העתיד בעולם העבודה החדש?

בעולם החדש מטשטשים הקווים שמגדירים את המקצועות ואנחנו רואים מקצועות משתנים ודורשים מיומנויות מעולמות שונים. זה אומר שבסבירות מאד גדולה, כל מקצוע שנלמד היום לא יראה בדיוק כך בעוד כמה שנים וגם אם כן, נזדקק בו ליכולות ולכלים שונים מאלו שלמדנו. כדאי בתקופה הזו לפתח את עצמנו כמו האות T, גם רגל עמוקה של יכולת מקצועית לעמוד עליה, אבל גם זרועות פרוסות לצדדים, לעולמות משיקים ואחרים כדי לוודא שאנחנו מזהים את השינויים, את החיבורים, את העולמות שנוצרים והמקצועות החדשים. כי בתקופה הזו מקצועות בעולם החדש נעלמים, משתנים ונוצרים כל הזמן. אנחנו רואים את המקצועות הופכים להיברידיים ודורשים מיומנויות מעולמות שונים, אנחנו רואים מקצועות נדרשים שלא נלמדים בשום מקום ומקצועות קיימים שמשנים לגמרי את פניהם. לכן חשוב יותר מלשאול מהם מקצועות העתיד להתמקד בלמידת תחום העיסוק שלנו, להמשיך וללמוד ולהתפתח בו, להיות בו טובים ורלוונטיים, לא משנה איך יקראו לזה מחר.

הספר והערכה הדיגיטלית

596
249
 • הספר: המדריך לקריירה בעולם משתנה
 • הערכה הדיגיטלית
בלעדי באתר

הערכה הדיגיטלית

500
199
 • הערכה עוקבת אחר הספר ומרחיבה עליו בתרגילים וכלים בכל אחד מהשלבים כדי להוביל אותך צעד-צעד אל הקריירה שהיית רוצה
 • 32 שיעורים בני 5-7 דקות כל אחד
 • מארז כלים ותרגילים פרקטיים ללמידה ותרגול מובנה לאורך התוכנית
 • תכנים ייחודיים לליווי התהליך הרגשי, התגברות על חסמים ועידוד פעולה
 • קבוצת פייסבוק סודית לתקשורת ישירה, התייעצות, משוב ונטוורקינג
 • גישה ללא הגבלת זמן
בלעדי באתר

הספר

96
70
 • להבין איך משתנה עולם העבודה ואיך לרתום אותו לטובתך
 • להכיר מפת דרכים מעשית וכלים שיעזרו לך למצוא עבודה ולנהל קריירה מצליחה
 • לבנות תוכנית פעולה אישית למימוש קריירת החלומות שלך
בלעדי באתר
לקבלת עדכונים בנושא מקצועות העתיד :

צירפתי אותך לניוזלטר השבועי, ניתן להסיר את עצמך מהרשימה בכל עת.

למנהלים. לעובדים. לקריירה.

העולם משתנה סביבנו ופוגש אותנו כל פעם במקום אחר. מה מעניין אותך היום?
למנהלים: להכין את המנהלים, התהליכים והארגון לארגון העתידי
לעובדים: כלים לפיתוח, חיבור ושימור עובדים בנורמלי החדש
למרכזי קריירה: תכנים לפיתוח וניהול קריירה למרכזים ועמותות שעוסקות בקריירה
לקריירה שלך: מפה וכלים לחיפוש עבודה, ניהול ושינוי בקריירה שלך
Web_Icon_2

למנהלים

Web_Icon_1

לעובדים

Web_Icon_3

למרכזי קריירה

לקריירה שלך

כדי שתהיו מוכנים... הירשמו לניוזלטר השבועי